Jak w kilka chwil wymienić zamek (wkładkę) w drzwiach wejściowych

Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych? Okazuje się, że to łatwiejsze, niż myślisz i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę wkładki, całość zajmie dosłownie kilka chwil, wliczając w to wizytę w sklepie. Poznaj prosty sposób opisany krok po kroku.

Wymiana czeka każdego

W każdych drzwiach zewnętrznych prędzej czy później trzeba wymieniać zamek, ale w większości przypadków wystarczy nowa wkładka, czyli ten element, gdzie się mieści, żeby po przekręceniu klucza odbezpieczyć mechanizm. Zazwyczaj są tak łatwe w wymianie, że nie trzeba nawet odkręcać całego zamka ani zdejmować drzwi.

Kiedy to zrobić? Nie brakuje dobrych okoliczności! To naturalny krok po kradzieży lub zgubieniu kluczy, a także po wyprowadzeniu się lokatorów czy w trosce o prywatność i bezpieczeństwo, np. po rozwodzie lub przeprowadzce do używanego mieszkania lub domu.

Warto także co jakiś czas zmieniać zabezpieczenia prewencyjnie, dla własnego poczucia bezpieczeństwa. Na rynku nie brakuje znakomitych producentów, jak Mul-T-Lock, LOB, GERDA, ABUS. To firmy odpowiedzialne za tworzenie certyfikowanych zamków, ale można od nich kupić także same wkładki. O ich montażu opowiada niniejszy poradnik.

Podstawowe kroki ? jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych

Jeżeli chcesz włożyć nową, należy zacząć od demontażu starej. Także po to, żeby dokładnie zmierzyć, jaki jest jej rozmiar. Wystarczy zwykły śrubokręt krzyżakowy pasujący do śruby znajdującej się na wysokości wkładki w wewnętrznej części skrzydła drzwi. Najprawdopodobniej to jedyna śruba w drzwiach, więc na pewno jej nie pomylisz.

Po wykręceniu śruby należy wypchnąć ją do wewnątrz lub na zewnątrz. Żeby wewnętrzne mechanizmy nie haczyły, powinno się w trakcie wysuwania manipulować kluczem w jedną i drugą stronę, tak aby znaleźć odpowiednie ustawienie. Odrobina siły i cierpliwości… gotowe, wkładka wyjęta.

Połóż ją na płaskim podłożu i sięgnij po linijkę lub inną miarkę z milimetrową skalą. Zmierz odległości od środka do zewnętrznych stron. Wynikiem mogą być np. długości 30 i 30 milimetrów lub 35 i 40 milimetrów, a także inne, podobne, z końcówką -5 lub -0. Ta wiedza przyda się podczas zakupów nowego produktu, ponieważ każdy model jest oznaczany właśnie w ten sposób: 30/30, 35/40 itd. 30/35G oznacza, że po stronie ?G? znajduje się wewnętrzna gałka, która jest niezwykle praktycznym sposobem na szybkie zamykanie drzwi od wewnątrz domu.

Szybkie zakupy i już prawie gotowe

Wymiana wkładki nie wymaga zakupu żadnych dodatkowych produktów poza nią. Wystarczy zajrzeć do Internetu, a przy nagłej potrzebie odwiedzić najbliższy dyskont budowlany lub specjalistyczny sklep. Za kwotę rzędu 70-120 zł (ale także mniejszą i większą) można kupić dobry model renomowanego producenta. Zwracaj uwagę na rozmiar, kolor wykończenia, liczbę dodatkowych kluczy, certyfikaty i atesty. Z zakupionym produktem możesz wracać domu.

W domu wystarczy jedynie powtórzyć czynności związane z demontażem w odwrotnej kolejności, czyli włożyć wkładkę w puste miejsce, dokręcić śrubę i sprawdzić, czy pozwala na prawidłowe korzystanie z zamka. Jeżeli wszystko się zgadza ? gratulacje, zamek w drzwiach zewnętrznych jest praktycznie nowy, choć zmienił się tylko jeden, ale za to kluczowy element.

Przyznasz, że to nie wymaga dużego nakładu czasu. Ale jest jeszcze szybszy sposób. Wystarczy zadzwonić po Pogotowie Zamkowe, które całodobowo zajmuje się serwisem, naprawą, konserwacją czy montażem zamków oraz innych zabezpieczeń na terenie Warszawy i okolic. Wykwalifikowani ślusarze dysponujący najlepszymi produktami na rynku czekają na Twój telefon! Jeżeli nie masz czasu lub nie czujesz się na siłach, żeby samemu zająć wymianą wkładki w drzwiach wejściowych, już teraz skontaktuj się z nami.