Zgubiony klucz do samochodu – co robić

Nie wiesz, gdzie znajdują się klucze do Twojego samochodu? Nie panikuj, to nie koniec świata, choć możliwe, że czekają Cię przejściowe trudności. Przedstawiamy mały poradnik, który może Ci się kiedyś przydać, choć mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musieć z niego korzystać w praktyce.

1. Poszukaj, a nuż…

W pierwszej kolejności pomyśl, gdzie mogą być zgubione klucze. Czy na pewno przepadły? Być może włożyłeś je do innej kieszeni niż zwykle. Albo są pozostawione w przypadkowym, ale bezpiecznym miejscu? Udaj się do ostatnio odwiedzanych miejsc, poszperaj w kieszeniach, zadzwoń do domu lub do znajomych. Gdzieś muszą być. Oczywiście istnieje możliwość, że faktycznie zaginęły, skradzione lub upuszczone w nieznanym miejscu.

2. Skorzystaj z zapasowych kluczy

Zapewne posiadasz zapasowy komplet ? jeśli tak, to problem zgubienia podstawowego kompletu wydaje się nieco mniej stresujący. Wystarczy przecież użyć drugiego immobilisera lub klucza, żeby dostać się do auta i je odpalić. Wielu kierowców nie ma jednak rezerwowego zabezpieczenia, co skutkuje w podobnych przypadkach niemałym zdenerwowaniem. Weź to pod uwagę i zawczasu zadbaj o zapasowe!

3. Otwórz, jeśli to konieczne

Zgubiłeś klucze, a w środku znajdują się przedmioty wymagające natychmiastowego, szybkiego wyjęcia? Nie wybijaj szyby, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne z powodu zagrożenia dla życia i zdrowia. Powiedzmy to sobie otwarcie: wybicie szyby byłoby z jednej strony niebezpieczne dla zdrowia (m.in. z uwagi na ryzyko skaleczenia), a z drugiej ? niekorzystne finansowo. Wstawienie nowej szyby jest droższe niż wezwanie fachowca. Ale… o jakim specjaliście mowa? O ślusarzu, a raczej Pogotowiu Zamkowym, które:

  • awaryjnie otwiera zatrzaśnięte drzwi w samochodach, domach czy sejfach;
  • przeprowadza serwis powłamaniowy;
  • konfiguruje systemy Master Key;
  • naprawia, wymienia, sprzedaje zamki oraz wkładki antywłamaniowe.

Jednym słowem, potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, które możesz uzyskać całodobowo, na telefon. Samodzielne otwarcie drzwi jest szczególnie trudne w nowoczesnych autach, a właściwie praktycznie niemożliwe bez znajomości fachu i specjalistycznych narzędzi.

4. Dorób nowy klucz

Dorobienie nowego kompletu do samochodu może kosztować kilkaset złotych. Cena jest uzależniona nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od zastosowanych technologii, a więc transpondera czy centralnego zamka. Pamiętaj, aby korzystać z usług dobrego, fachowego punktu. W ostatecznej cenie zawiera się zwykle obudowę klucza, kodowanie, a także docięcie, tak aby fabrycznie nowy faktycznie spełniał swoje zadanie. Na szczęście dorabianie nowych jest także możliwe w przypadku motocykli.

W kontekście tematu warto również przeanalizować jeszcze jedną możliwość: kradzież kluczyków. Jeżeli jest ona celowa, a Twój samochód ma na oku włamywacz, nie możesz czuć się w pełni bezpiecznie. Aby zapobiec kradzieży, skontaktuj się z fachowcami w celu lepszego zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą. Nie pozwól, żeby zguba przysporzyła Ci nowych kłopotów. Na marginesie rozważań: w przypadku droższych aut opłaca się wykupienie ubezpieczenia autocasco, które chroni także na wypadek kradzieży.

Podsumowując: jeśli zgubisz klucze do samochodu, nie panikuj. Może się znajdą, a jeśli nie ? ślusarz pomoże Ci otworzyć samochód, a w profesjonalnym punkcie dorobisz nowy komplet kluczy.