Samodzielna wymiana zamka, czyli fachowiec nie zawsze potrzebny

Wymiana zamka w drzwiach wbrew pozorom nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności, z jakimi trzeba się mierzyć w razie domowej awarii. Pomoc fachowca w wielu przypadkach okazuje się niezbędna, ponieważ istnieją sposoby na samodzielne poradzenie sobie z wstawieniem nowego zabezpieczenia.

Dlaczego wymieniać zamek

Wymiana zamka w drzwiach może być dla Ciebie koniecznością z wielu różnych powodów. Chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, kwestie praktyczne, problemy z haczącym kluczem czy wreszcie zabezpieczenie dobytku po włamaniu ? to tylko część motywacji, które kierują do składu budowlanego lub specjalistycznego sklepu na dział ?zamki i wkładki?. I faktycznie ? eksperci radzą, żeby nawet jeżeli nic się nie dzieje, raz na jakiś czas zmienić zabezpieczenia, podobnie jak hasła do kont w Internecie.

Podstawową kwestią jest jeszcze decyzja: próbować naprawić czy od razu zabrać się za jego instalację, a jeżeli tak, to w jakim stopniu? Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co możesz zrobić samodzielnie, a do czego potrzebujesz profesjonalnego wsparcia.

Naprawa zamka

Jeżeli Twoje zabezpieczenie w drzwiach się haczy, zacina lub ewidentnie działa gorzej niż wcześniej, można spróbować go naprawić. Gdy nie jesteś ekspertem i nie posiadasz specjalistycznego sprzętu, podstawowym działaniem powinna być próba oczyszczenia mechanizmu profesjonalnym preparatem. W żadnym razie nie chodzi o smar, tłuszcz czy inne tego typu ?patenty?; to najkrótsza droga do pogłębienia awarii, ponieważ tłuste substancje zlepiają brud i jeszcze bardziej zatykają wnętrze.

Zabezpieczenia należy czyścić specjalnym preparatem do konserwacji, np. marki GERDA. 25-mililitrowa puszka spokojnie wystarczy na domowe potrzeby, a poręczna budowa sprzyja przechowywaniu w szufladzie czy nawet samochodowym schowku. Środek, aplikowany przez małą dyszę, usuwa brud i drobinki wody, zapobiegając zabrudzeniom i korozji, a jednocześnie zabezpiecza mechanizm na przyszłość.

O ile szybka operacja z wykorzystaniem preparatu pomoże… gratulacje, właśnie samodzielnie naprawiłeś mechanizm! Jeżeli niewiele to dało, właśnie wymiana wydaje się koniecznością. Pamiętaj, że może on się popsuć na kilka różnych sposobów, ale ewentualną próbę naprawy warto zostawić fachowcom, którzy wiedzą, jak rozebrać stary, jak działają jego poszczególne elementy itd.

Samodzielna wymiana zamka w drzwiach ? nowa wkładka

Wymiana całego mechanizmu, wraz z klamką i pozostałymi elementami, może okazać się trudna, ale nawet średnio zaawansowani majsterkowicze poradzą sobie z łatwiejszym zadaniem: nowa  wkładka. Wkładka to część, do której wchodzi klucz, żeby go później przekręcić, w ten sposób otwierając lub zamykając zamek.

Nowa to koszt od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. Zakupu dokonasz w praktycznie każdym dyskoncie budowlanym, a także sklepach specjalistycznych lub przez Internet. Wkładki różnią się materiałem, jakością wykonania i detalami (np. otwieranie kluczem z obu stron, lub z gałką wewnętrzną).

Żeby wykręcić starą, wystarczy pozbyć się śruby, którą widać na jej wysokości w wewnętrznej części skrzydła drzwi. Po wyjęciu mechanizmu należy go zmierzyć ? od środka, w obie strony. Możliwe wyniki to np. 30 na 30 milimetrów, 30 na 50 milimetrów itp. Odpowiadają oznaczeniom wkładek w sklepach, np. 30/40, 35/40. Jeżeli zostawiasz te same drzwi,  musi mieć ona dokładnie ten sam rozmiar.

Nową zakupioną po prostu wpycha się w otwór i przytwierdza (najczęściej dołączoną do zestawu) śrubą. Należy pamiętać, że mechanizm da się włożyć jedynie z odpowiednio przekręconym kluczem, ale to już kwestia wyczucia. Brzmi banalnie? Faktycznie, do wymiany samej wkładki nie potrzebujesz fachowca ? chyba że nie dysponujesz czasem, narzędziami i chęcią, żeby zajmować się takimi czynnościami. To całkowicie zrozumiałe. Wtedy zadzwoń do firmy, która dysponuje wyselekcjonowanymi produktami najlepszych marek i zakłada tylko wysokojakościowe wkładki.

Wymiana zamka w drzwiach albo, szerzej, wymiana całych drzwi to już wyższa szkoła jazdy. Oczywiście, nie brakuje złotych rączek-amatorów i pasjonatów majsterkowania, którzy i z tym poradzą sobie w zupełności. Dla bezpieczeństwa jednak najlepiej skontaktować się z wykwalifikowaną ekipą, która ma duże doświadczenie w podobnych zleceniach. Koszt nie jest wysoki, a efekt ? bardzo zadowalający.