Kiedy wymienić zamek lub wkładkę w drzwiach

Dlaczego i w jakich sytuacjach wymieniamy zamki lub wkładki do drzwi? Powodów może być wiele ? te najczęstsze, z którymi jako Pogotowie Zamkowe spotykamy się regularnie w naszej codziennej, ślusarskiej pracy, opisujemy w niniejszym artykule.

Zużycie, zepsucie

Zamek i wkładka zużywają się i psują pod wpływem intensywnej eksploatacji, której są poddawane każdego dnia. Jedne szybciej, drugie wolniej, ale prędzej czy później wymiana wkładki jest potrzebna, ponieważ po prostu przestaje działać tak, jak należy. Złamanie klucza i pozostanie jego elementów w środku, zapchanie bębenka przedmiotem, którego nie da się wyjąć, notoryczne zacinanie się mechanizmu ? to tylko niektóre przykłady wymagające wymiany. Z reguły wystarczy wyjęcie szwankującej wkładki i zainstalowanie nowej ? przeważnie nie ma potrzeby wymiany całego zamka.

Włamanie

Niestety, kradzieże i włamania ciągle jeszcze się zdarzają w Polsce, choć na szczęście nie są tak częste jak chociażby na początku lat 90. XX wieku. Jeżeli spotkała Cię ta przykra sytuacja, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że jednym z podstawowych działań, jakie należy podjąć po włamaniu, jest wymiana zamka na nowy, tak aby złodzieje nie odwiedzili Cię po raz kolejny. Żeby mieć większe poczucie bezpieczeństwa, zainwestuj w produkt  antywłamaniowy i tego rodzaju drzwi.

Zgubione klucze

Jeśli ostatnimi czasy zgubiłeś klucze, z oczywistych względów nie wiesz, gdzie się one znajdują i w czyje ręce mogły wpaść. A co, jeśli znalazł je osiedlowy złodziejaszek, który wie, gdzie mieszkasz i widział, jak klucze wypadają Ci z kieszeni? Wtedy wystarczy, że wyjdziesz z domu, a on, posługując się Twoimi kluczami, jak gdyby nigdy nic wejdzie do Twojego mieszkania i bez wzbudzania najmniejszych podejrzeń weźmie, co zechce. Zapewne chcesz uniknąć takiego scenariusza, dlatego zgubienie kluczy zawsze traktuj poważnie i wymieniaj potem wkładkę.

Chęć poprawy bezpieczeństwa

Obawiasz się włamania lub kradzieży? Mieszkasz na mało bezpiecznym osiedlu, które nie cieszy się zbyt dobrą opinią? A może po prostu chcesz poczuć się lepiej chroniony w swoim domu? W takim razie zainwestuj w model o wyższej klasie bezpieczeństwa niż ten, który aktualnie znajduje się w Twoich drzwiach. Najlepszym wyborem jest oczywiście zamek antywłamaniowy klasy C opatrzony wiarygodnymi i obiektywnymi certyfikatami wydanymi przez niezależne instytuty badawcze, które potwierdzają jakość danego produktu. Pamiętaj jednak, że najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia nie model antywłamaniowy, lecz jego połączenie z drzwiami antywłamaniowymi.

Przeprowadzka

Nikogo nie posądzamy o złe intencje, ale tylko pomyśl: wprowadzając się do używanego mieszkania kupionego z rynku wtórnego, korzystasz z zabezpieczeń, do których klucze mieli poprzedni właściciele. Mimo że przekazali Ci komplet, nie wiesz, czy nie zostawili sobie jednego w zanadrzu. Żeby nie obawiać się o niewłaściwe wykorzystanie kluczy do Twojego nowego mieszkania przez wcześniejszych lokatorów, po prostu wymień zamek. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, że nikt nie zakłóci Twojego miru domowego.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu zamierzasz wymienić zamek lub wkładkę, musisz w tym celu dysponować zestawem odpowiednich narzędzi i wiedzą, pozbywając się starego mechanizmu i montując nowy. Jeżeli masz z tym problem, skontaktuj się z naszym Pogotowiem Ślusarskie, a zapewnimy Ci fachowe wsparcie nie tylko w wymianie, ale również wyborze zabezpieczenia odpowiadającego Twoim wymaganiom, potrzebom i możliwościom.