Jak wybrać zamek, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa

Zapewne interesuje Cię najwyższy poziom bezpieczeństwa w domu lub pracy, dlatego poszukujesz skutecznych rozwiązań. Zastanawiasz się, czy zamki różnią się między sobą? Oczywiście! W samej tylko Polsce działa wiele firm produkujących różnorodne modele, odmienne pod względem ceny i jakości. Dlatego zastanówmy się, jak wybrać zamek, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

1. Certyfikaty

Produkty reklamowane jako antywłamaniowe powinny przechodzić restrykcyjne badania jakościowe. W Polsce wydawaniem wiarygodnych w branży certyfikatów zajmują się dwa ośrodki badawcze: Instytut Mechaniki Precyzyjnej oraz Instytut Techniki Budowlanej. W obu przypadkach brane pod uwagę i oceniane są różne czynniki. Przyznawane punkty dotyczą wielu kategorii.

Czy certyfikat świadczy o tym, że zamek jest ?nie do przejścia? dla zwykłego włamywacza? Nie. Nie istnieją idealne zabezpieczenia, których nie da się pokonać. Żadne zabezpieczenie nie daje 100-procentowej pewności, ale warto dążyć do tego ideału. Dlatego dzięki normom ITP / IMP wiemy, jak długi czas musi poświęcić przeciętny włamywacz na sforsowanie zabezpieczeń, czy dany model  jest ognioodporny itd.

2. Normy produkcji, renoma marki

Warto analizować poziom reprezentowany przez producenta. Firmy dbają o to, żeby podkreślać swoją historię, misję, wizję i doświadczenia. Oczywiście te, które mają taki dorobek. Są pewne marki, które gwarantują stale wysoki poziom. Dzięki temu wiadomo, że kupując ich produkty, zapewne spełnią nasze oczekiwania. Jeżeli marka spełnia określony normy (np. ISO), wysoka jakość produkcji jest faktycznie zweryfikowana. Warto też poznać opinie użytkowników, na przykład poprzez Internet, ale mieć odpowiedni dystans do skrajnie pozytywnych lub negatywnych, anonimowych wypowiedzi.

3. Dopasowanie do potrzeb

Każdy zamek kupujemy w określonym celu. Czasami jako zabezpieczenie do zwykłego pomieszczenia domowego lub firmowego, np. gabinetu lub sypialni, innym razem do bramy lub drzwi wejściowych. W każdym przypadku musimy brać pod uwagę swoje największe potrzeby. W drzwiach zewnętrznych najlepiej sprawdzają się modele wpuszczane, które mogą być wieloryglowe, wzmacniane, antywłamaniowe. Sforsować takie drzwi jest o wiele trudniej niż te wyposażone w zwykły zamek nawierzchniowy. Fakt faktem, nie zawsze potrzebujemy ochrony przed włamaniem, ale po prostu odrobinę prywatności. W naprawdę ważnych drzwiach warto łączyć dwa typy, żeby spać spokojniej.

4. Zamek to nie wszystko

Jakość mechanizmu zabezpieczenia to jedno, a drugie ? odpowiedni poziom bezpieczeństwa drzwi, dobrze dobrana wkładka, mocny szyld, klucze, które trudno podrobić. Do tego możemy dodać kwestię profesjonalnych dodatków, w rodzaju alarmu, monitoringu czy systemów kontroli dostępu. Pamiętaj, że o bezpieczeństwo trzeba dbać nawet wtedy, gdy kupi się najdroższy zamek w sklepie.

5. Prawidłowy montaż i serwis

Doświadczony ślusarz jest osobą, która potrafi skutecznie doradzić dobór i zakup odpowiedniego zabezpieczenia. W dodatku wie, jak go prawidłowo zainstalować i zakonserwować, aby wytrzymał lata eksploatacji. W razie jakichkolwiek awarii nie wahaj się korzystać z pomocy fachowców. W dzisiejszych czasach wsparcie możesz uzyskać nawet całodobowo, dzwoniąc po nasze Pogotowie Zamkowe, które pomaga w wyborze, montażu i serwisie zamków wielu producentów.