Wkładka bębenkowa – jej wymiana wcale nie jest trudna

Jest wiele powodów wymuszających wymianę wkładki bębenkowej w zamku drzwi. Jeżeli dysponujesz czasem i śrubokrętem, możesz dokonać tego w pełni samodzielnie, bez wzywania fachowca, który jednak wydaje się niezbędny przy poważniejszych awariach. Dowiedz się, jak krok po kroku wymienić wkładkę bębenkową bez profesjonalnych narzędzi ślusarskich.

Przyczyny wymiany

Wymiana wkładki w większości przypadków zupełnie wystarczy ? nie ma potrzeby wstawiania nowego zamka. Nowa wkładka bębenkowa jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji:

  • zgubienia klucza,
  • zacinania się i blokowania zamka,
  • wyprowadzki lokatorów,
  • chęci zmiany wizualnej.

i wielu innych. Tak naprawdę, warto czasem wymieniać zabezpieczenia bez szczególnego powodu, podobnie jak hasła internetowe czy kody PIN.

Od czego zacząć

Aby przygotować wymianę wkładki bębenkowej, wystarczy wykręcić jej starą wersję. Potrzebujesz do tego pasującego klucza oraz śrubokrętu. Ostrożnie zdejmij tzw. szyld, czyli ozdobną osłonkę wkładki. Następnie uchyl drzwi i na wysokości miejsca, gdzie wkładasz klucz, wykręć widoczną śrubę. Teraz włóż klucz i przekręcając go, przestaw trzpień do osi wkładki, takżeby bez przeszkód wyciągnąć ją na wierzch poprzez pociągnięcie lub wypchnięcie.

Mierzenie podstawą zakupów

Kolejnym wyzwaniem jest zmierzenie dokładnych wymiarów wkładki bębenkowej. W tym celu wystarczy zaledwiemiarka krawiecka lub szkolna linijka. Liczą się długości od środka wkładki, czyli np. 30 i 40 milimetrów. Z zapamiętanym wynikiem lub najlepiej starą wkładką udaj się na zakupy. Nowy egzemplarz otrzymasz w praktycznie każdym specjalistycznym sklepie oraz w dyskontach. Na rynku swoje produkty oferuje wiele czołowych firm, takich jak LOB, Gerda i inne. Im droższa wkładka, tym więcej certyfikatów powinna mieć na koncie. Zwróć uwagę na kolor, ale przede wszystkim ? rozmiar.

Produkt oznaczony 30/40 odpowiada wynikom w milimetrach. 30/40G sygnalizuje, że 40-milimetrowa długość znajduje się po stronie gałki. Taka wkładka wewnętrznego zabezpieczenia jest bardzo popularny i wygodny w wielu domach oraz mieszkaniach. Koszt? Od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych. To niewiele za zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

Łatwy montaż

Teraz wystarczy odpakować nową wkładkę bębenkową i spróbować włożyć ją na miejsce starej. Przyda się doświadczenie demontażu ? cały proces przebiega bardzo podobnie, tylko w odwrotnej kolejności. Pamiętaj o umiejętnym łączeniu siły, precyzji i ostrożności, tak aby przez przypadek nie uszkodzić zamka bądź drzwi.

Jeżeli klucz pozwala przekręcać zamek bez oporów i problemów, jedyne, co pozostaje, to zabezpieczyć wkładkę dołączoną do zestawu lub po prostu pasującą śrubą. Od teraz można korzystać z nowych kluczy i cieszyć się samodzielnym wykonaniem zadania!

Pomoc pogotowia zamkowego

Wiele osób nie ma czasu lub możliwości przeprowadzenia demontażu i montażu wkładki. W takiej sytuacji najlepiej bezzwłocznie zwrócić się do wykwalifikowanego ślusarza. Pogotowie zamkowe może przyjechać na miejsce o dowolnej porze, zapewniając błyskawiczną wymianę przy użyciu produktów najwyższej jakości. O bezpieczeństwo i komfort mieszkania warto dbać w każdych okolicznościach.