Wymiana zamków – tylko z głową, tylko fachowa

Wbrew pozorom, na temat wymiany zamka warto podyskutować szerzej, niż tylko stwierdzając ?to dobry pomysł? lub ?nie potrzebuję tego?. Przeanalizujmy więc wspólnie, kiedy warto zdecydować się na taki krok, jak podejść do zakupu nowego zamku, a także: czy opłaca się zaangażować w cały proces fachowca, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Dobry moment na wymianę zamka

Ktoś mógłby powiedzieć, że zawsze jest dobry moment na wymianę zamka. I to sformułowanie w gruncie rzeczy nie jest dalekie od prawdy. Każdy ma prawo zdecydować się na nowy zamek lub chociażby samą wkładkę kiedy tylko chce. Ale czy taka ?spontaniczność? ma sens?

Dobrym pomysłem jest wymiana zamka po przeprowadzce do mieszkania z drugiej ręki. Nawet jeśli ma się zaufanie do sprzedawców nieruchomości, lepiej mieć poczucie, że jest się jedynym posiadaczem kluczy, nie mają ich osoby trzecie. Analogicznie jeśli przygotowujemy własne mieszkanie pod wynajem. Kolejni lokatorzy zwyczajnie zasługują na poczucie bezpieczeństwa. Wymiana chociażby wkładek jest dobrą praktyką i zwiększa ochronę tak mienia, jak i przede wszystkim użytkowników lokalu.

Montaż nowego zamka jest także ukoronowaniem budowy domu lub kompleksowego remontu mieszkania. Skoro wszystko zaczynasz od nowa, dobrze jest dołożyć do tego również i ?świeży? pęk kluczy (chyba, że stawiasz na rozwiązanie master key, ale o tym poczytasz w naszych innych artykułach z poradami).

Kolejna okoliczność? Włamanie. Kompleksowy serwis zamkowy po takim zdarzeniu jest wręcz obowiązkiem odpowiedzialnego mieszkańca. Nie oglądaj się na ewentualne koszty, w tym przypadku liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo ? Twoje  i Twoich najbliższych! Podobnie po wymianie drzwi na nowych nie warto wracać do starych zamków. Jak wymiana, to wymiana ? pełna.

Nie ma 100-procentowych rozwiązań

Być może niektórzy będą Ci wmawiać, że nowy zamek to 100-procentowa gwarancja bezpieczeństwa, ale nie wierz w to. Nie istnieją idealne formy ochrony. Można jedynie minimalizować zagrożenia. Nowy, a zarazem nowoczesny zamek jest po prostu znacznie bardziej problematyczny dla ewentualnego włamywacza, jednak profesjonaliści mają swoje sposoby, wciąż się doskonalą. Nawet zaawansowane kamery, czujniki czy elektroniczne blokady bywają zbyt słabą przeszkodą dla zaawansowanych złodziei. Jednak faktem jest, że nowy zamek znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa w domu, gwarantuje wyższy poziom ochrony. Ale po prostu nie ?100-procentowy?.

OK ? ale w takim razie co brać pod uwagę przy wyborze nowego zamka i jego wymianie?

Kryteria wyboru zamka

Klasa antywłamaniowa

Reklama reklamą, ale najważniejsze są obiektywne korzyści płynące z założenia nowego zamku. Topowe rozwiązania na rynku są najpierw badane, dzięki czemu otrzymują specjalistyczne certyfikaty. Niezależne instytucje badawcze, jak Instytut Mechaniki Precyzyjnej, stosują się z kolei do polskich i europejskich norm, by trzymać się najważniejszych standardów. Zanim wybierzesz się na zakup sprawdź, czym różnią się poszczególne klasy odporności na włamanie. Generalnie: im lepszy zamek, tym dłużej trwa jego forsowanie.

Materiał i cena

Gdy weźmiesz do ręki konkretny zamek, koniecznie sprawdź oznaczenia producenta ? z czego jest wykonany? A może nie ma takiej informacji? Cena produktu powinna być uzależniona właśnie od jakości zastosowanych technologii oraz materiałów. Czasami warto zainwestować nieco więcej, by zyskać potwierdzoną badaniami klasę…

Renoma

Z powyższym punktem nierozerwalnie wiąże się kwestia producenta. Na rynku nie brakuje renomowanych marek ? jak GERDA ? której zamki są znane nie tylko w Polsce. Do państw w ?czołówce? branży należą między innymi Niemcy, Stany Zjednoczone czy Izrael. Jeśli masz chwilę do namysłu, poczytaj w Internecie na temat konkretnego producenta. Czym się wyróżnia? Czy faktycznie oferuje wysokiej jakości zamki i wkładki do drzwi?

Rozmiar

Zarówno w przypadku zamków, jak i wkładek, bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich wymiarów. Mechanizm musi przecież pasować do drzwi, które zabezpieczasz…

Kompleksowe wsparcie ślusarskie

Firma Serwis-Zamkow.com oferuje kompleksowe wsparcie ? jak widzisz, nie jest łatwo wybrać i kupić zamek, który spełnia wszystkie kryteria. Mówimy przecież o dość mało popularnym i wysoce specjalistycznym temacie. Choć każdy korzysta z zamków, niemal nikt się na nich nie zna ? co samo w sobie nie jest dziwne.