Jak konserwować zamek

Nowy zamek znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Jednak jeżeli nie będzie konserwowany, może przestać spełniać swoje podstawowe role. Dlatego jako domownik czy pracownik techniczny i administracyjny masz wręcz obowiązek, aby zawsze być na bieżąco ze stanem mechanizmów i odpowiednio zabezpieczać je przed zniszczeniem.

Dlaczego warto i należy konserwować zamki

Zamek, wkładka ? to mechanizmy. A każdy mechanizm ma swoją żywotność, nawet najlepszy na rynku. Dzień, w którym coś zacznie szwankować, musi nadejść prędzej czy później. Serwis i konserwacja elementów zabezpieczenia może jednak przedłużyć ich funkcjonalność i przydatność, co przekłada się nie tylko na oszczędność.

Zyskujesz również wygodą. Przecież nikt nie lubi nerwowych sytuacji, w których klucz zacina się, nie chce przekręcić lub wyjąć. Obawiamy się momentów, kiedy nie możemy wejść do pomieszczenia, bo cały mechanizm po prostu przestał działać. A przecież tak wiele czynników wpływa na stan mechanizmów, musimy brać pod uwagę:

  • upływ czasu;
  • częstotliwość otwierania i zamykania drzwi;
  • czynniki atmosferyczne (szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych czy bram);
  • naturalnie występującą wilgoć;
  • pojawiający się brud i kurz;
  • rdzewienie;
  • niewłaściwą konserwację np. przez innego pracownika lub niewykwalifikowaną osobę;
  • jakość materiałów wykorzystanych do produkcji konkretnego mechanizmu.

Jak widać, choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, na stan zabezpieczeń wpływa bardzo wiele czynników. Poprzez odpowiedni serwis można jednak zapobiec niepożądanym skutkom, na czele ze zbyt szybkim zepsuciem mechanizmu.

Czego NIE robić, żeby zakonserwować zamek

O konserwacji najczęściej przypominamy sobie nie po montażu, a dopiero gdy coś zaczyna szwankować, na przykład kluczyk się zacina. Co wtedy robimy? Zaczynamy kombinować. Potoczne myślenie podpowiada: ?to trzeba nasmarować!?. Jednak czy aby na pewno? Przecież w skrajnie małych szczelinkach znajdują się drobinki wody, kurzu i brudu. Jeżeli dojdzie do tego smar, sklei to wszystko, a mechanizm może zacząć działać jeszcze gorzej. Poza tym nic nie ochronimy na przyszłość, a taki jest podstawowy sens serwisu czegokolwiek. Nie wspominając już o estetycznych i praktycznych konsekwencjach, gdyż smar w zamku równa się brudny klucz. A klucze nosimy przecież w kieszeniach czy torebkach…

Specjalistyczny preparat ? najlepsza domowa konserwacja

Najlepszym rozwiązaniem na domowe i szybkie potrzeby jest zakup specjalistycznego preparatu do czyszczenia i konserwacji, wkładek oraz kłódek. Taki produkt znajduje się między innymi w ofercie firmy GERDA ? jednego z liderów branży zabezpieczeń. Specjalna mieszanka sprzedawana w formie sprayu, o niewielkiej, praktycznej pojemności może skutecznie rozwiązać wiele problemów, a co najważniejsze ? konserwację na przyszłość. Płyn wstrzyknięty do środka wiąże drobinki wody i brudu, skutecznie je usuwając. Przy okazji pozostawia warstwę zabezpieczającą przed szybkim nawrotem problemu. Dopiero jeżeli to nie pomoże na zacinający się lub niedziałający zamek, należy rozważyć wymianę wkładki lub wezwanie fachowca.

Profesjonalny serwis ? dobre rozwiązanie

Na zabezpieczeniach najlepiej znają się ślusarze i pracownicy takich firm jak nasze Pogotowie Zamkowe. Nic dziwnego, wszak dysponujemy wiedzą oraz profesjonalnym sprzętem, również do naprawy i serwisu zabezpieczeń. Dlatego czasami lepiej jest powierzyć serwis nam, wykwalifikowanym fachowcom. Szczególnie polecamy się administratorom obiektów użyteczności publicznej, budynków firmowych czy spółdzielni, w których istnieją systemy Master Key. Im efektywniejsza konserwacja, tym wydłużone życie zamków i wkładek!