Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed włamaniem

Dom ? miejsce do życia, budowania szczęścia i przede wszystkim ostoja bezpieczeństwa. Własne cztery ściany niezależnie od wystroju lokalizacji czy wartości materialnej muszą zapewniać spokój i pewność, że nikt go nie naruszy. Nic jednak nie przychodzi samo, dlatego kwestię bezpieczeństwa należy dokładnie przeanalizować i przemyśleć, a następnie wybrać rozwiązania najwyższej jakości. Podpowiadamy, jak zmniejszyć ryzyko włamania.

1. Odpowiedni dobór okien i drzwi

Włamywacze raczej nie zrobią do Twojego domu podkopu ani nie przejdą przez wybitą w ścianie dziurę. W zdecydowanej większości przypadków wejdą przez drzwi lub okno. To, czy i w jakim tempie im się to uda, w dużej mierze zależy od jakości stolarki drewnianej, PCV lub aluminiowej. Gdy kupujesz okna oraz drzwi premium, ich klasa antywłamaniowa jest zwykle wyższa niż w przypadku najtańszych produktów na rynku. Im solidniejsza konstrukcja, lepszy dobór materiałów, nowocześniejsze technologie ? tym trudniej wybić lub wyważyć okna i drzwi. W najlepszych modelach bierze się pod uwagę również takie detale jak klamki niemożliwe do przewiercenia czy specjalnie wzmacniane wypełnienie.

Jednym słowem ? im solidniejsze zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych, tym większe poczucie bezpieczeństwa. A przy okazji komfort i oszczędność, ponieważ okna oraz drzwi pozwalają zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii, zimą dając przytulne ciepło, a latem orzeźwiający chłód. Poza tym wyglądają atrakcyjnie i zwiększają prestiż budynku.

2. Zamki i wkładki antywłamaniowe

Jakość i technologia wykonania drzwi to jedno, a drugie to odpowiedni dobór zamka i wkładki. Różnica pomiędzy poszczególnymi modelami wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, ale warto dopłacić, aby cieszyć się zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa. Co ciekawe, samodzielna wymiana wkładki nie powinna nastręczać problemów nawet osobom, które nie są majsterkowiczami. Ich szeroki dostęp w sklepach stacjonarnych i dyskontach, nie wspominając o Internecie, gwarantuje możliwość podjęcia dobrej decyzji konsumenckiej.

Wkładki i zamki renomowanych producentów są badane pod kątem przygotowania antywłamaniowego. I faktycznie niezależne testy Instytutu Mechaniki Precyzyjnej czy Instytutu Techniki Budowlanej wykazują, ile czasu zajmuje włamywaczom pokonanie konkretnego zabezpieczenia. Aby popsuć szyki potencjalnych złodziei, w drzwiach wejściowych warto natomiast zamontować zarówno zamek wpuszczany, jak i nawierzchniowy. Odpowiednio konserwowana, dobra wkładka antywłamaniowa o wielu kombinacjach również jest warta swojej ceny. Na szczęście ten ?ślusarski? wydatek jest o wiele tańszy niż kupno nowych drzwi czy wykupienie ochrony, stąd łatwiej o korzystną wymianę.

3. Alarm, monitoring, ochrona

Im bogatsze wyposażenie domu i większe zagrożenie Twojego bezpieczeństwa (np. ze względu na działalność publiczną), tym więcej pieniędzy jesteś w stanie inwestować w bezpieczeństwo. Istnieje wiele sposobów na podwyższenie poziomu ochrony ? jednym z podstawowych jest instalacja takich rozwiązań jak automatycznie zapalane lampy oraz alarm dźwiękowy. Włamywacze woleliby pracować pod osłoną nocy, więc część zniechęci się już samym oświetleniem zewnętrznym. Podobnie działa alarm dźwiękowy uruchamiany po nieautoryzowanym wejściu na teren domu. Bezpośrednio nie powstrzyma napastników, ale z racji emitowanego hałasu może przestraszyć ich ryzykiem wpadki.

Polacy coraz chętniej inwestują w kamery ? systemy CCTV. Dzięki rozwojowi technologii mobilnych wręcz standardem stał się podgląd sytuacji w domu na ekranie smartfona. Możesz więc opalać się na tropikalnej wyspie, w każdej chwili obserwując, jak wygląda sytuacja w pozostawionym domu. To również idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców posiadających biura i siedziby firmowe. Monitoring warto łączyć z wykupioną usługą ochrony. W każdym regionie Polski działają firmy ochroniarskie, które potrafią interweniować w kilka, kilkanaście minut. Jeżeli obawiasz się włamania lub po prostu chcesz spać spokojnie, wybór zaufanej i doświadczonej firmy wcale nie jest zbytkiem.

4. Merytoryczne wsparcie

Pogotowie Zamkowe specjalizuje się nie tylko w montażu i serwisie rozwiązań antywłamaniowych (a warto pamiętać, że od jakości instalacji zależy późniejsze działanie zabezpieczeń). Fachowcy, nowocześni ślusarze to również osoby o ogromnym doświadczeniu, łączący praktyczną i teoretyczną wiedzę. Mogą więc doradzić, które zabezpieczenia najlepiej sprawdzą się w przypadku domu, mieszkania czy biura. Konsultacja, montaż, serwis ? od razu śpisz spokojniej!